სს „ვინდ ფაუერი“ იწყებს რუისის ქარის ელექტროსადგურის პროექტის განხორციელებას შიდა ქართლის რეგიონში, ქარელისა და გორის მუნიციპალიტეტების ტერიტორიაზე, საქართველოს მთავრობასთან 2021 წლის 10 აგვისტოს გაფორმებული ურთიერთგაგების მემორანდუმის საფუძველზე. შერჩეულ ტერიტორიაზე ქარის რეჟიმების შეფასების მიხედვით, რუისის ქარის ელექტროსადგური ხელსაყრელია 206 მგვტ საერთო დადგმული სიმძლავრის ქარის ტურბინების დასამონტაჟებლად.
ქარის ელექტროსადგური იქნება საქართველოს ენერგოსისტემის ნაწილი, რომელიც გაზრდის შიდა ელექტროენერგიის გამომუშავებას და ხელს შეუწყობს ენერგეტიკული უსაფრთხოებისა და ენერგეტიკული დამოუკიდებლობის გაუმჯობესებას, ასევე განახლებადი ენერგიის წყაროების განვითარებას. პროექტი მნიშვნელოვან წვლილს შეიტანს ქარელისა და გორის მუნიციპალიტეტების ბიუჯეტში.
სს „ვინდ ფაუერმა“ მიმართა ევროპის რეკონსტრუქციისა და განვითარების ბანკს (ერგბ) პროექტის დაფინანსებისთვის, რომელიც მოითხოვს პროექტის შესაბამისობას ერგბ-ის და საუკეთესო პრაქტიკის სტანდარტებთან, აგრეთვე გარემოსდაცვითი და სოციალური საკითხების შეფასებას, რათა უზრუნველყოფილი იყოს პროექტის მიერ ნებისმიერი გარემოზე და სოციალური ზემოქმედების მინიმუმამდე დაყვანა და გატარებულ იქნას შესაბამისი შემარბილებელი ღონისძიებები. სს „ვინდ ფაუერიმა“ დაგეგმილი პროექტისათვის ბუნებრივ და სოციალურ გარემოზე ზემოქმედების შეფასების (ბსგზშ) კვლევის ჩასატარებლად მოიწვია ადგილობრივი და საერთაშორისო ექსპერტები ერგბ-ისა და მარეგულირებელი ორგანოების თანხმობისა და პროექტის დაფინანსების მოსაპოვებლად. ამიტომ, როგორც ბსგზშ პროცესის ნაწილი, აგრეთვე ერგბ-ის მოთხოვნების შესაბამისად, სს „ვინდ ფაუერი“ აწარმოებს კონსულტაციებს შესაბამის დაინტერესებულ მხარეებთან, რათა აცნობოს მათ პროექტის შესახებ და მიიღოს ნებისმიერი გამოხმაურება/კომენტარი/რეკომენდაცია პროექტთან დაკავშირებით, კერძოდ: სამშენებლო და საოპერაციო ზემოქმედება ბუნებრივ გარემოზე და ადგილობრივ თემებზე, მიწის შესყიდვის ჩათვლით, გეოლოგია/ნიადაგისა და წყლის ხარისხი, ხმაური, ეკოლოგია, არქეოლოგია/კულტურული მემკვიდრეობა შეფასდა ბსგზშ კვლევაში.
სს „ვინდ ფაუერი“ მიესალმება ნებისმიერ კომენტარს ან გამოხმაურებას, რომელიც შეიძლება გქონდეთ შემოთავაზებულ პროექტთან დაკავშირებით, შემდეგ მისამართებზე:
ელ-ფოსტა: info@windpower.ge
ტელეფონის ნომერი: +995 598777159
ვებ-გვერდი: www.windpower.ge
საჯარო კონსულტაციები უკვე ჩატარდა შემდეგი სოფლების მოსახლეობასთან: რუისი, ურბნისი, საქაშეთი, არაშენდა, ბებნისი, ბრეთი, დირბი და შინდისი. დაგეგმილია საჯარო კონსულტაციების გამართვა ქარელში და გორში 2024 წლის 25 ივნისს
ქარელის მუნიციპალიტეტი (მუნიციპალიტეტის შენობა: ქარელი, ნონეშვილის ქ. N3) 12:00 საათზე
გორის მუნიციპალიტეტი (მუნიციპალიტეტის შენობა: გორი, გ. ფერაძის N5) 15:00 საათზე.
თბილისში, რესპუბლიკის მოედანზე (ველოსიპედის წინ) 25 ივნისის 10:00 სთ-ვის მობილიზებული იქნება ავტობუსი, რომელიც მოემსახურება თბილისიდან ქარელისა და გორის მუნიციპალიტეტებში საჯარო განხილვებში მონაწილეთა ტრანსპორტირებას. დამატებითი ინფორმაციისათვის ან საორგანიზაციო საკითხებისათვის გთხოვთ დაგვიკავშირდეთ: 577 77 08 09, social@windpower.ge
შეხვედრის შესახებ შეტყობინებები და დეტალები, ასევე, ხელმისაწვდომია შესაბამისი მუნიციპალიტეტების გამგეობებში, ისევე როგორც, თბილისის ოფისსა და სოფ. რუისის საინფორმაციო ცენტრში.

JSC Wind Power Public Announcement
JSC Wind Power is developing the Ruisi Wind Farm Project on the territory of Kareli and Gori Municipalities in Shida Kartli (Inner Kartli) region based on the Memorandum of Understanding on August 10, 2021, signed with the Government of Georgia. According to the assessment of wind regimes on the selected territory location the Ruisi Wind Farm is suitable for the installation of wind turbines with 206 MW total installed capacity.
The wind farm will be part of the Georgian power system which will Increase domestic power generation and contribute to improving energy safety and energy independence, as well as developing renewable energy sources. The project will have significant and regular input into the revenue of Kareli and Gori Municipalities.
JSC Wind Power is seeking project financing from EBRD, which requires project to comply with the EBRD and best practice standards and assess environmental and social issues to ensure that the project minimizes any environmental and social impacts and realizes suitable mitigation measures. Local and international experts were appointed by WP to carry out the Environmental & Social Impact Assessment (ESIA) study for the planned project to obtain EBRD and regulatory approval and project financing, Therefore, as part of the ESIA process and in line with EBRD requirements, WP is consulting with relevant stakeholders to inform them about the project and to receive any feedback/comments/recommendations regarding it, particularly: construction and operational impacts on the natural environment and local communities including land acquisition, geology/soil and water quality, noise, ecology, archaeology/cultural heritage were assessed in the ESIA study.
WP welcomes any comments or feedback you may have regarding the proposed project through the following:
Email: info@windpower.ge
Phone number: +995598777159
Website: www.windpower.ge
Public consultations have already been conducted with the dwellers of the following villages: Ruisi, Urbnisi, Sakasheti, Arashenda, Bebnisi, Breti, Dirbi, and Shindisi. Upcoming public consultations are planned in Kareli and Gori on June 25, 2024
1. Kareli municipality (municipality building: N3 Noneshvili street, Kareli) at 12:00
2. Gori Municipality (municipality building: N5 G. Peradze street, Gori) at 15:00
Transportation will be available from Tbilisi at 10:00 am on June 25 at the Republic Square (in front of the Bicycle sculpture) for all interested parties to participate in public consultations in Kareli and Gori municipalities. For additional information or organizational issues please contact: 577770809, social@windpower.ge
Notifications and details about the meeting are also on the boards of the respective municipalities, as well as the WP Tbilisi office and v. Ruisi information center.